untitled

Czy w życiu potrzebujesz kompasu? Wartości, Twój kompas życia

Wartości są jak kompas, który podczas drogi, zawirowań, sztormów wskaże nam zawsze dobrą drogę do domu, do nas samych, do tego co jest dla nas ważne. Czym są wartości i jak je określić?

Wartości mają znaczący wpływ na nasze życie, to nasze cechy, które są właściwe tylko dla nas. Wartości powodują, że zatrzymujemy się w miejscu i nie możemy postawić kroku na przód, bo to nie nasza droga. Ruszają nam z pomocą kiedy chcemy się rozwijać, są cennym drogowskazem i motorem napędowym do działania. Skoro wartości to kompas, to tak, potrzebujesz ich.

Jakie są twoje wartości? Określ swoje TOP10 wartości, swój kompas życia.

(PDF z ćwiczeniem)

Wielu z nas żyje w ciągłej gonitwie, zmaga się z brakiem czasu, z problemami, z poczuciem, że jesteśmy w nieodpowiednim miejscu, niewłaściwej pracy, że ludzie którymi się otaczamy nie służą nam. To właśnie hierarchia i określenie TOP10 wartości kierują nami. Wartości powodują, że podejmujesz takie a nie inne decyzje, wpływają na Twoje relacje, emocje, twoją samoocenę, a co za tym idzie na poczucie Twojej własnej wartości.

Żeby eksponować jakąś wartość, dawać ją innym, budować relacje, najpierw musisz tą wartością obdarzyć siebie. Ta zasada dotyczy każdej jednej wartości z Twojej Top10.

Gdy już trzymasz w ręku kompas to co dalej? Jak być spójnym z tym co widzisz na drogowskazie swojego życia?

Po pierwsze: bądź uważny, obserwuj siebie, swoje życie i otoczenie. Zadawaj sobie pytanie: czy to jest w zgodzie ze mną?

Po drugie: naucz się na pamięć TOP10 wartości. Powtarzaj je codziennie, kilak razy dziennie. Sprowokujesz tym samym swój mózg do naturalnego przestawienia się na te wartości. Będziesz podświadomie się nimi kierować i podążać.

Po trzecie: nabierz przekonania, że te wartości są dla Ciebie ważne, że wpływają na Ciebie, pomagają Tobie w życiu.

Po czwarte: Uznaj te wartości za swoje i realizuj je w codzienności.

Po piąte: wartości, którymi się kierujesz i sobie wyznaczasz nie są stałe, dane raz na zawsze. Są jednak spójne z naszą samooceną i z życiem, w którym jesteśmy tu i teraz.

Dlatego właśnie ważne jest, aby świadomie korzystał z własnych zasobów, ze swoich TOP10 wartości i nie bał się ich zmieniać, przewartościowywać. Ty tworzysz samego siebie, poznajesz się i wzmacniasz.

Dom ma fundament, Ty masz wartości. Podążaj za nimi, bo to Twój kompas życia.

Każdy człowiek ma w sobie wrodzoną potrzebę bycia zaakceptowanym, uznanym. Chcemy być zauważeni, pragniemy przywiązania do drugiej osoby, bo dzięki temu wzrasta w Nas poczucie, że jesteśmy ważni. To, że uważasz, że nie masz poczucia własnej wartości, wręcz nie dostrzegasz żadnych wartości w sobie uwarunkowane jest Twoją potrzebą aprobaty u innych. To nic złego. Tak jak możesz w swoim życiu zmienić swoje TOP10 wartości, tak samo możesz się nimi obdarować.

Zadam Ci na koniec jedno pytanie: Jakie emocje towarzyszą Tobie jak myślisz o sobie samym?

Jak to jest, że podziwiamy ocean, morze, góry, lasy, gwiazdy spadające z nieba, zwierzęta, ludzi, których spotykamy na drodze, a samych siebie nie potrafimy. Mijamy siebie bez miłości zachwyty, wdzięczności i zrozumienia.

Chcesz? Ja uskrzydlę Ciebie, Ty uskrzydlaj swoje życie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Psychologia Kreatywna to przestrzeń, w którym wspieram w kreowaniu życia, odnajdywaniu sensu w tych mały jak i wielkich rzeczach.
Mam odwagę pokazać Wam skarby, które kryję w sobie, i odkrywać te, które są w Tobie. Ja uskrzydlę Ciebie, Ty uskrzydlisz swoje życie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A
Przewiń do góry