Agresja bierna

Zły, ale uśmiechnięty? Postawa pasywno-agresywna

– Ale zrobiłeś pyszną kolację. Naprawdę jak na osobę, która zupełnie nie potrafi gotować całkiem nieźle Tobie wyszło. No cóż kucharzem nie jesteś, kwalifikacji nie masz, właściwie to nawet wodę potrafisz przypalić a tu proszę, obiad na stole. Wielka szkoda, że przed przyjściem tak dużo zjadłam.

Znasz to?

Sytuacja, w której doświadczamy takiej emocji jak ZŁOŚĆ na kogoś i wiemy, że coś jest nie w porządku, ale nie zamierzamy o tym mówić to zachowanie pasywno-agresywne lub inaczej bierna agresja. Osoby, które stosują taki mechanizm tłumią swoje emocje lub całkowicie wycofują się z relacji, nie podejmując przy tym oczekiwań drugiej strony. Najbardziej charakterystyczną cechą osobowości bierno-agresywnej jest skłonność do stawiania oporu przy jednoczesnym unikaniu konfrontacji. Tak naprawdę nie jest prostym zadaniem zdiagnozować w naszym bliskim otoczeniu taki styl zachowań. Tym bardziej taka osoba bierno-agresywna osiąga swój cel podpuszczając nas, nieświadomych emocjonalnie. Takie osoby prędzej strzelą Focha lub pójdą na noże z nami niż powiedzą nam o co im chodzi. Można wręcz powiedzieć, że całe ich życie opiera się na swoistym proteście. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że te osoby łatwo nie mają. Dlaczego? Bo ich cała uwaga skupia się na zakamuflowanej złości, zawiści, wrogości. To ten wachlarz emocji, które często trudno bezpośrednio wyrazić. Więc co robią bierni agresorzy? Milczą, wprowadzają tak zwane ciche dni bez powodu, wycofują się z relacji nie tłumacząc. Unikają również komunikacji telefonicznej, SMS-owej, a jeśli już podejmują rozmowę to na własnych warunkach, kończąc ją, kiedy przestaje być im wygodnie. Osoby o takich cechach robią tylko to na co same mają ochotę, a próby wyjaśnienia z nimi różnic w zdaniu lub nieporozumień kończą się ucieczką lub wycofaniem. Kolejną cechą osób pasywno-agresywnych to deklaracje zgody i współpracy z ich strony z jednoczesnym ukrywaniem tak naprawdę braku zgody oraz braku współpracy. Podam Wam taki przykład:

– Dobrze, porozmawiamy o ostatniej kłótni. Jestem już na to gotowy. Zadzwonię do Ciebie jutro – tydzień później telefonu brak, kontaktu brak, rozmowy brak. Ty dzwonisz i słyszysz, że porozmawiamy przy okazji.

To jest tak, że jutro może trwać nieskończoność, albo to do czego zobowiązała się taka osoba będzie zwyczajnie nieefektywne. Dlaczego? Żeby przerzucić swój gniew na drugą osobę, osoba bierno-agresywna stworzy sytuację, w której inna osoba przeżyje ten gniew za nią. Wtedy ta osoba zacznie wylewać, złość gniew i agresję i tym samym osoba pasywno-agresywna osiągnie swój cel zmieniając się w ofiarę owej sytuacji. Możesz usłyszeć „Nie wiedziałem, że to Cię tak rozzłości. Widzę, że nie radzisz sobie z gniewem”. Wniosek jest następujący: ten kto przerzuca na nas swój gniew zamienia się w ofiarę i oskarżyciela. Swoją agresją i gniewem obarcza nas dzięki czemu nie musi już sam siebie obwiniać zaistniałą sytuacją. W ten sposób zostajemy zwyczajnie zmanipulowani doświadczając uczucia naszego prowokatora. Przejmujemy gniew takiej osoby i to my bierzemy na własne barki fakt, że taka osoba nie radzi sobie z emocjami, a raczej z wyrażaniem ich. My czujemy się fatalnie, często zmęczeni sytuacją, z poczuciem winy, a osoba biernie-agresywna czuje się lepiej, oczywiście naszym kosztem.

Osoby pasywno- agresywne, aby pozbyć się własnych napięć i złości mają w rękawie cały wachlarz technik manipulacji, bo ich głównym celem jest sprowokowanie drugiej osoby do emocjonalnej reakcji, podczas gdy one same wychodzą z postawy niewiedzy i robią to dodatkowo z uśmiechniętą, grzeczną miną.

Na jakie manipulacje możesz liczyć w rozmowie z osobą agresywnie bierną?

– oj, nie wiedziałam, że to dziś mieliśmy rozmawiać;

– w zasadzie ładna ta sukienka, ale kolor mało twarzowy;

– powiem Tobie, że jak na kogoś takiego jak ty, to nieźle Tobie poszło;

– byłam pewna, że to dla Ciebie oczywiste;

– czy uważasz, że świadomie nie posprzątałem w domu? Od 5 godzin siedzę nad sprawozdaniem;

– ty to masz dobrze, mnie nigdy nie będzie na to stać;

– nie to miałam na myśli;

– żartowałem przecież, nie możesz brać wszystkiego tak do siebie i wściekać się o byle co;

– odwoływanie spotkania na ostatnią chwilę, milczenie lub nieodbieranie telefonu.

Zachowanie bierno-agresywne są szkodliwe i nie powinny być ignorowane. Nie powinniśmy nikomu dawać przyzwolenia na ciągłe wpędzanie nas w poczucie winy i w negatywne emocje. Jak się przed nią bronić?

Po pierwsze: naucz się ją rozpoznawać.

Po drugie: wyznacz jasne granice, powiedz jakie zachowania jesteś w stanie zaakceptować. Dzięki temu osoba pasywno-agresywna zrozumie, że nie jesteś podatny/podatna na jej gierki z twoimi uczuciami.

Po trzecie: unikaj reakcji na atak ze strony takiej osoby. Spróbuj nie reagować. Może się okazać, że zdrowiej będzie ograniczyć kontakty z taką osobą.

Po czwarte: nie daj się poddać manipulacji. Znaj swoją wartość i pozycję. Bądź asertywny/asertywna.

Po piąte: nauka jasnego i otwartego komunikowania się oraz zrozumienie własnych emocji i potrzeb jest najlepszą ochroną przed agresją w każdej postaci.

Chociaż ataki ze strony osób bierno-agresywnych nie są wymierzane w bezpośredni sposób, są w stanie zadać nam ból i bardzo nas zranić. Możemy sobie z tym radzić sami, ale czasami jedynym wyjściem przed atakami od takich osób jest próba nakłonienia ich, żeby udali się do terapeuty. Mimo, że te osoby zadają nam ból to pamiętajmy, że same bardzo cierpią. Są uwięzione w swojej emocjonalnej klatce i prowadzą ciągłą strategiczną walkę, opartą na manipulacji, kłamstwach i zrzucaniu odpowiedzialności. Do podjęcia terapii takie osoby potrzebują wsparcia, same bardzo rzadko wykonują taki krok. Ważne jest tu okazanie spokoju, szacunku i zrozumienia. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że ta osoba nie ucieknie.

A Tobie zdarza się zachować w taki sposób? A może żyjesz w takiej relacji?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Psychologia Kreatywna to przestrzeń, w którym wspieram w kreowaniu życia, odnajdywaniu sensu w tych mały jak i wielkich rzeczach.
Mam odwagę pokazać Wam skarby, które kryję w sobie, i odkrywać te, które są w Tobie. Ja uskrzydlę Ciebie, Ty uskrzydlisz swoje życie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A
Przewiń do góry